Tomoterapi Tedavisi Neden Tercih Edilmelidir

Geleneksek radyoterapi cihazları, geniş bir radyasyon ışınını limitli açılardan verebilme olanağına ve teknolojisine sahiptir. Tomoterapi tedavi teknolojisi ise, tedavi ışınlarını çok farklı açılardan optimize ederek ön görülen dozda ışın tedavisi ve yüksek modülasyon yeteneğini sağlamaktadır. Tek bir radyasyon ışını yerine, Tomoterapi teknolojisi bir ışını binlerce küçük, dar “ışıncıklara” bölmektedir. Her bir ışıncık, farklı bir tedavi dozu verebilme yeteniğine Tomoterapi teknolojisinde kavuşmaktadır. Böylelikle farklı dozlar, sağlıklı çevre dokulara mümkün olduğunca zarar vermeyecek şekilde tümörün farklı kısımlarına giderek maksimum oranda sağlıklı dokuların korunmasına olanak sağlamaktadır. Sağlıklı dokuların daha iyi korunması ile de tedavi sırasındaki ve sonrasındaki yan etkiler azalmakta ve hastanın hayat kalitesi arttırmaktadır. Ayrıca, cihazın içine entegre olan Fan Beam Bilgisayarlı Tomografi teknolojisi sayesinde günlük olarak hastanın tümör lokasyonu 3 boyutlu olarak saptanmaktadır. Bu sayede yumuşak doku ve kemik yapıların daha iyi çözünürlükte ayırt edilebilmesinden sağlanan avantaj ile hasta pozisyonlandırmasının günlük olarak en doğru şekilde yapılmasına olanak sağlanır.

Tomoterapi teknolojisi ile “nokta atış” tekniği ile kanserli hücrelerinin hedef alınması ve her hasta için özel “kişiselleştirilmiş” ışın tedavilerinin yapılabilmesi ön plana çıkan kısımlardır.

Gelişen teknoloji sayesinde onkoloji hastalarının artık uzayan bir yaşam süreleri ve hayat kaliteleri mevcutdur. Tedavi süreçleri tamamlandıktan sonra hayatlarına normal bir şekilde devam etmeleri de en az hastaların tümörden arınmaları ve iyileşmeleri kadar günümüz ışın tedavisinde önem taşımaktadır.